Komunitní škola DAR

Od září 2024 chceme otevřít komunitní školu DAR.   Na první rok pro 15-20 dětí, věkově smíšené 5-14 let.

Pro školu jsme zatím našli místo na Kaprálově mlýně u Ochozu u Brna(zde bychom rádi byli i druhý rok). K dispozici máme tři prostory a větší zahradu.

Prvním rokem budeme fungovat bez akreditace, to znamená pro domškoláky. Na druhý rok zažádáme o akreditaci MŠMT.

Aktuálně řešíme a sháníme:

• člověka, který by nám pomohl shánět finanční prostředky na rozjezd naší školy

Tento rok nazrál čas a my jsme v listopadu zasadili semínko komunitní školy DAR, kterou plánujeme otevřít od září 2024.

Ve zkratce bude naše škola  místo pro děti i dospělé, kde je vzájemná důvěra bez podmínek i vyjímek a z ní nám vycházejí a ožívají další hodnoty, jako jsou např.

sebeřízení, rovnocennost, respekt, dobrovolnost, ad.

Veškeré tvoření i rušení pravidel se ve škole bude dít konsenzuálním, nebo sociokratickým rozhodováním.

Naše ideální vize:

Naší ideální vizí je prostor pro děti i dospělé (do 80 lidí).  Budova školy, zahrada, ale i místa, kde budou moci pracovat dospělí, které budou moci děti sledovat při práci a inspirovat se pro svoji vlastní tvorbu. Zde bude moci každý vnášet své nadšení pro to, co žije (řemeslo, komunitní zahrada, hudba, ateliér, programátor ad.)

PODPORA KOMUNITNÍ ŠKOLY DAR

Pokud byste chtěli přispět jakýmkoliv darem a podpořit tak rozjezd naší komunitní školy, budeme vám vděční. Darem může být i podpora slovní, rada, přející myšlenka,.

Když byste chtěli přispět finančním darem, můžete nám ho poslat na náš účet spolku NaŽivo                              č.ú. 2602137150/2010, pod kterým naše škola vznikla.

Pro potřeby zúčtování vám můžeme na konci roku vystavit potvrzení o poskytnutém daru.

Také je možné nám dát dar věcný. Proto jsme vytvořili seznam věcí, které bychom pro naši školu potřebovali, aby byla příjemnější a inspirativnější pro všechny její členy. Pokud si vyberete tuto možnost věnovat škole věcný dar, prosíme o kontaktování na náš školní e-mail prostorzivy@gmail.com, abychom se mohli domluvit na dalších krocích a podrobnostech.

Kdo jsme?

Lenka Poulová

Jako prvostupňový pedagog jsem se přes běžnou základní školu, Montessori, lesní a intuitivní pedagogiku dostala až sem, kdy s přáteli zakládáme vlastní školu - Živý prostor, kde bych chtěla mezi dětmi a dospělými zažít přirozené učení, otevřené sdílení, důvěru a posílit podporu vnitřního vedení, které každý v sobě máme.

Kačka Odvárková

Studuji třetí ročník střední ScioŠkoly v Brně. Velmi mě láká a baví objevovat společně s dětmi svět okolo nás i v nás. Dává mi smysl vytvářet v našich životech prostory, které v nás rozvíjí vzájemnou inspiraci, porozumění, blízkost, zájem a nadšení.

Ondra Jelínek

Důvěra bez podmínek i výjimek jako postoj a z ní vycházející hodnoty (sebeřízení, rovnocennost, dobrovolnost, hra,...) jsou součástí mé životní cesty.

Baví mě pobývat venku a poznávat jak a co v přírodě funguje. Miluji chůzi, u které mohu odpočívat i tvořit. Rád vyhledávám místa v lesích a na horách, kde je klid. Mám rád pohybové, intuitivní a lanové hry. Těší mě práce se dřevem, ať již dělám drobný šperk, včelí úl či lavici ke kamnům. Jsem začínající opylař, pracuji na komunitní zahradě a také rád vařím. Zajímá mě, jak by společnost fungovala se službami, které by nenabízel (nenutil) stát. Pod spolkem NaŽivo organizuji každotýdenní terénní dny pro domškoláky, také pobyty pro děti nebo rodiny s dětmi. Baví mě řešit na první pohled neřešitelné situace a měnit strach v příležitost. Jsem vděčný za každou příležitost ke své vnitřní změně i za každou možnost se něco nového naučit.

Velikou radost a inspiraci mi přináší bytí se svými milovanými syny, mojí úžasnou ženou a její dcerou.

,,Děti i dospělí se učí v každém okamžiku svého života. Každý by měl mít možnost se svobodně rozhodnout sám za sebe co, s kým, jak a kde bude chtít dělat, aniž by tím omezoval prostor druhých".

Kontakt:

Komunitní škola DAR