Cesta pod vodní hladinu - Růženin lom

10.04.2019

"Támhle dole jsme byli!" 

Chvilku  trvalo, než jsme si prohlídli všechny kamínkové obrázky a prošli bludiště, které nás na terasách lomu lákaly k proběhnutí a přečtení. Obhlídli jsme lamy, ač šipky k nim vedoucí někdo vtipně doplnil o "T" a malí čtenáři nevěděli, co očekávat :) Až jsme konečně dorazili na samé dno lomu, k vodní hladině. Byla krásná, čistá, různobarevná a lákavá. Nejedna nožka vstoupila, vkročila, sklouzla a domů odcházela v převlečené ponožce s mikroteňákem vlajícím z mokré boty ven...

Podvodní pátrání přineslo však i jiné zkušenosti...díky vyrobeným lovícím síťkám a "čumítkům", které umožnily pozorovat dno hladiny jsme mohli detailně zkoumat vývoj žáby. Průhledná vajíčka zachycená u rákosí i první malé pulce. Ulovili jsme i komáří larvu a vodoucha - vodního pavoučka. Jejich vývoj jsme si trénovali i při společné hře. Následoval průzkum okolí vody - obří kameny, všudypřítomné rákosí, ostatní jezírka...voda je magnet a odcházet na autobus se nikomu nechtělo. Domluvili jsme se, že příště budeme v podvodním pozorování pokračovat. Tentokrát v nějaké tekoucí vodě.

Schody z lomu vedly skoro až do nebe...myslím, že se nakonec nikdo nedopočítal. Zmohly i čtyřnohou Barču, která si čekání na autobus zkrátila pelíškováním a hlazením.